General News
April2015 News PDF Print E-mail
Written by Nancy Philippine   
Sunday, 12 April 2015 18:26

***** CHANGE OF DATE FOR THE Y14 EPEE QUALIFIERS****

Please Note that the Y14 Epee SNQ will be hosted by Golden Gate Fencing Center 

on Saturday, May 2, 2015.

This change will allow multi-weapon fencers to have a chance to attend both Qualifiers.


LAST CHANCE to Qualify to the Summer Nationals: Y14 Division Qualifiers on 5/2-5/3

               5/2 - Epee Qualifier at Golden Gate Fencing Center

      5/3 - Foil and Sabre at Halberstadt Fencers' Club


    Last Updated on Monday, 13 April 2015 19:27
     
    2015 Div2/Div3/Vet Summer National Qualifiers Results PDF Print E-mail
    Written by Nancy Philippine   
    Wednesday, 18 March 2015 19:03

    Results of the March 8, 2015 Div2/Div3/Vet Summer National  Qualifiers for the Northern California Division.

    ------------

    SABER - 3/8/2015- Halberstadt

    Women Saber

    1

    DV2WS DV3WS

    Tom,Kristen Noelle C

    2

    DV2WS DV3WS

    Li,Grace A

    3

    DV2WS DV3WS

    Besedin,Hannah

    4

    DV3WS

    Puckett,Samantha

    5

    DV3WS

    Chernomorsky,Alexandra E

     

    Men Saber 

    1

    DV2MS

    Barth,David S

    2

    DV2MS DV3MS

    Horowitz,Blake

    3

    DV2MS

    Baumann,Jakob J

    3

    DV2MS

    Katz,Eli D

    5

    DV2MS

    Jeffry,Robin Bradford

    6

    DV2MS DV3MS

    Mandoki,Sandor I

    8

    DV3MS

    Kounalakis,Antoneo T

    11

    DV3MS

    Hunter,Kevin C.

    12

    DV3MS

    Meng,Bolang Brend

    13

    DV3MS

    Willoughby,Dominic E

    18

    VETMS

    Lucasey,Charles J

    20

    VETMS

    Ringener,James

     

    ------------------------

    FOIL – 3/8/2015 - Halberstadt

     

    Women Foil

    1

    DV2WF

    Wong,Erika Grace

    2

    DV2WF

    Koslow,Olivia G

    3

    DV2WF DV3WF

    Luong,Joanne K

    3

    DV2WF DV3WF

    Yuen,Rachel Victoria

    5

    DV2WF DV3WF

    Powers,Reilly K

    6

    DV2WF DV3WF

    Wang,Shannon

    7

    DV3WF VETWF

    Wick,Jana H

    8

    DV3WF VETWF

    Falcon,Jade J

    9

    DV3WF

    Lee,Monica H

    10

    DV3WF

    Bhanot,Gayatri

    11

    DV3WF

    Vorametsanti,Andrea

    19

    VETWF

    Bjonerud,Deborah T

    20

    VETWF

    Vellone,Susan B

     

    Men Foil

    1

    DV2MF

    Barth,David S

    2

    DV2MF

    Cunningham,Scott

    3

    DV2MF

    Lu,Kerry L

    3

    DV2MF

    Lu,Kevin L

    5

    DV2MF DV3MF

    Jerkins,Joseph

    6

    DV2MF DV3MF

    Arieta,Ryan T

    7

    DV2MF DV3MF

    Mattingly,Henry S

    8

    DV2MF DV3MF

    Chimento,Jonathan

    9

    DV2MF

    Bermender,Cameron

    10

    DV2MF DV3MF

    Huang,Victor

    11

    DV3MF

    Chommanard,Jason

    13

    DV3MF

    Wang,Jonathan J

    14

    DV3MF

    Mendonca,Jeffrey W

    15

    DV3MF

    Baldwin,Timothy M

    16

    DV3MF

    Swain,Taylor

    17

    DV3MF

    Hadler,Benjamin N

    19.5

    DV3MF VETMF

    Kwok,Wei-Tai

    19.5

    DV3MF VETMF

    De Raad,Brian C

    25

    VETMF

    Fiatarone,James Joseph

    30

    VETMF

    Pohl,Mark S

    31

    VETMF

    Scherman,Paul G

    38

    VETMF

    Sander,William A

    39

    VETMF

    Miller,Roy E

     

     ---------------------------

    EPEE – 3/8/2015 - EBFG

     

    Women Epee

    1

    DV2WE

    Baccari, Martina

    2

    DV2WE DV3WE

    Podvisocka, Sofia

    3

    DV2WE DV3WE

    Kornguth, Lindsay

    4

    DV3WE

    Beittel, Chloe

    5

    DV3WE

    Iida, Kate M.

    6

    VETWE

    Lynch, Kristin

    7

    DV3WE

    Leininger, Maeve

    10

    VETWE

    Wilkins, Kimball

     

    Men Epee

    1

    DV2ME

    Faubert, Andy

    2

    DV2ME DV3ME

    Kiliccote, Atahan

    3

    DV2ME

    Nicholson, Dominic

    4

    DV2ME

    Rao, Samuel

    5

    DV2ME

    Diependbrock, Anthony

    6

    DV2ME

    Nicholson, Dimitri

    7

    DV2ME

    Drescher, Christopher

    8

    DV2ME DV3ME

    Kulberg-Savercool, Jonas

    9

    DV3ME

    Kest, Michael

    10

    DV3ME

    Ongsitco, Mark

    11

    DV3ME

    Wang, Patrick

    12

    VETME

    Weingarten, Solomon

    13

    DV3ME VETME

    Lashar, Thomas

    14

    DV3ME

    MacKenzie, David

    15

    VETME

    Spivack, Robert

    17

    VETME

    Vidor, Richard

    18

    VETME

    Collantes, Cesar

    19

    VETME

    Lucasey, Charles

    20

    VETME

    Jefferies, Jonathan

    23

    VETME

    Uzgiris, Arejas

    25

    VETME

    McGrew, John

    26

    VETME

    Shelby, Robert

    28

    VETME

    Fletcher, Sean

    30

    VETME

    Beittel, David

    31

    VETME

    Gordon, Oronde

     

    Last Updated on Wednesday, 18 March 2015 19:06
     
    March 2015 News PDF Print E-mail
    Written by Nancy Philippine   
    Wednesday, 18 March 2015 19:08

    Duel d'Abdul on Sunday, April 12, 2015 @ EBFG

    RYC #4 on Saturday, April 11 and Sunday, April 12, 2015 @ Treasure Island YMCA: San Francisco, CA

    Summer National Qualifiers Results - Div 2 / Div 3 / Vet

    • The results of the Div2/Div3/Vet SNQ, ran on March8, 2015 , have been reviewed and approved by the USA Fencing Association. Check out here for the list of Northern Cal qualified fencers or download the spreadsheet with the full results here.
    Last Updated on Wednesday, 18 March 2015 19:23
     
    December 2014 News PDF Print E-mail
    Written by Nancy Philippine   
    Wednesday, 03 December 2014 00:50

    JO Qualifiers Results 

    • The results of the JO Qualifiers, ran on November 16, have been reviewed and approved by the USA Fencing Association. Check out here for the list of Northern Cal qualified fencers or download the spreadsheet with the full results here.
    Last Updated on Wednesday, 03 December 2014 01:00
     
    2015 JO Championship Qualifiers Results PDF Print E-mail
    Written by Nancy Philippine   
    Wednesday, 03 December 2014 00:35

    Results of the November 16, 2014 JO Qualifiers for the Northern California Division.

    ------------

    SABER - 11/16/2014- Halberstadt

    Junior Women Saber (4)

    1

     

    Besedin

     Hannah

    U20WS U17WS

    2

     

    Ang

     Alexis

    U20WS U17WS

    3

     

    Chernomorsky

     Alexandra

    U20WS U17WS

    Cadet Women Saber (4)

    1

     

    Fahri

     Monir J.

    U17WS

    2

     

    Kam

     Emily

    U17WS

    Junior Men Saber (8)

    1

     

    Jeffry

     Robin

    U20MS U17MS

    2

     

    Mullennix

     Ethan

    U20MS U17MS

    3

     

    Lu

     Aaron

    U20MS U17MS

    Cadet Men Saber (4)

    1

     

    Meng

     Boland

    U17MS

    2

     

    Katz

     Eli

    U17MS

    3

     

    Zuckut

     Alex

    U17MS

     

    ------------------------

    FOIL – 11/16/2014 - Massialas

     

    Junior Women Foil (11)

    1

     

    Martos

    Sara

    U20WF  U17WF(auto)

    2

     

    Wong

    Erika

    U20WF U17WF

    3

     

    Koslow

    Olivia

    U20WF U17WF

    Cadet Women Foil (8)

    1

     

    Marinelli

    Ever

    U17WF

    2

     

    Herman

    Miya

    U17WF

    3

     

    Hu

    Aining

    U17WF

    Junior Men Foil (21)

    1

     

    Ranadive

    Rishi

    U20MF U17MF

    2

     

    Bravo

    Kenji

    U20MF U17MF

    3

     

    Johnson

    Cole

    U20MF U17MF

    4

     

    Gou

    Mcconnell

    U20MF U17MF

    5

     

    Lu

    Kerry

    U20MF U17MF

    6

     

    Vinluan

    Rafael

    U20MF

    Cadet Men Foil (13)

    1

     

    Lau

    Evan

    U17MF

    2

     

    Dayton

    Draper

    U17MF

    3

     

    Wang

    Jonathan

    U17MF

    4

     

    Lukaszewicz

    Gabriel

    U17MF

     

    ---------------------------

    EPEE – 11/16/2014 - Halberstadt

     

    Junior Women Epee (7)

    1

     

    Kornguth

     Lindsay

    U20WE U17WE

    2

     

    Strauss

     Gavriela

    U20WE

    3

     

    Cooper

     Delaney

    U20WE U17WE

    Cadet Women Epee (3)

    1

     

    Alden

     Michelle

    U17WE

    2

     

    Leininger

     Maeve

    U17WE

    3

     

    Spencer

     Sarah

    U17WE

    Junior Men Epee (8)

    1

     

    Sullivan

     Cameron

    U20ME

    2

     

    De Bernardo

     Hugo

    U20ME U17ME

    3

     

    Faubert

     Andy

    U20ME U17ME

    Cadet Men Epee (8)

    1

     

    Kiliccote

     Atahan

    U17ME

    2

     

    Alden

     Spencer

    U17ME

    3

     

    Mattingly

     Henry

    U17ME

     

    Last Updated on Wednesday, 03 December 2014 00:43
     
    << Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>